Spojené štáty sú v reakcii na zabitie troch amerických vojakov v Jordánsku pripravené podniknúť ďalšie útoky proti skupinám, ktoré na Blízkom východe podporujú Irán. Uviedol to dnes poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.
Doterajšie údery mali podľa neho pozitívne dopady na zníženie kapacít proiránskych milícií v regióne. Sullivan pritom odmietol povedať, či Spojené štáty vylúčili útoky priamo na iránske územie, informovala agentúra Reuters.
Americká armáda v piatok zaútočila na ciele v Sýrii a v Iraku. Mimovládna Sýrska organizácia pre ľudské práva uviedla, že v Sýrii pri amerických útokoch zahynulo najmenej 29 členov proiránskych milícií.
V Iraku pri nich podľa tamojšej vlády prišlo o život 16 ľudí, vrátane niekoľkých civilistov, a 36 ďalších utrpelo zranenie. Organizácia situáciu v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v Sýrii svojich informátorov.
"To, čo sa stalo v piatok, bol len začiatok, nie koniec našej reakcie. Budú nasledovať ďalšie kroky - niektoré viditeľné a niektoré možno nie úplne viditeľné," povedal Sullivan v programe televízie CBS Face the Nation.
Spojené štáty oznámili, že údery mierili na ciele spojené s iránskymi revolučnými gardami as nimi spriaznenými miestnymi milíciami. Podľa Washingtonu boli odvetou za útok dronom na americkú základňu v Jordánsku pri sýrskych hraniciach, pri ktorom minulú nedeľu zomreli traja americkí vojaci.
Americké sily tiež v piatok a v sobotu útočili na ciele spojené s jemenskými húsijskými povstalcami, ktorí sú tiež podporovaní Iránom. Húsíovia v posledných týždňoch ohrozujú obchodné lode aj plavidlá amerického vojenského námorníctva v Červenom mori.
Na cestu po Blízkom východe dnes mieri americký minister zahraničia Antony Blinken. Podľa Sullivana bude jednou z priorít jeho cesty humanitárna situácia v Pásme Gazy, kde izraelská armáda vedie rozsiahlu vojenskú operáciu v reakcii na teroristický útok palestínskeho hnutia Hamas na Izrael z minuloročného 7. októbra.
Spojené štáty sú presvedčené, že je kľúčové zabezpečiť prepustenie zostávajúcich rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy, vrátane Američanov, a dohodnúť s tým spojenú humanitárnu pauzu. Európska únia aj Spojené štáty označujú Hamas za teroristickú organizáciu.
"Je to v záujme národnej bezpečnosti Spojených štátov. Budeme to neúnavne presadzovať," povedal Sullivan, podľa ktorého je teraz na Hamase, aby prišiel so svojím návrhom. Izrael už vlastný návrh na nové dočasné prímerie predložil, dodal.
Sullivan tiež zdôraznil, že Palestínčania majú právo vrátiť sa do svojich domovov v pásme Gazy. Väčšina z 2,3 milióna tunajších Palestínčanov musela opustiť svoje domovy a prežíva vo veľmi zložitých podmienkach.