Medzinárodný súdny dvor dnes nariadil sýrskej vláde urobiť všetky opatrenia, ktoré sú v jej silách, v snahe zabrániť mučeniu. Opatrenie nadväzuje na žalobu vznesenú Holandskom a Kanadou, ktorá spustila prvý prípad na súdnom orgáne OSN spojený s dlhou občianskou vojnou v Sýrii. Režim tamojšieho prezidenta Bašára Asada proces bojkotuje. Informujú o tom zahraničné médiá.
Predbežné opatrenie súdu má za cieľ ochrániť potenciálne obete, zatiaľ čo bude postupovať pojednávanie obvinenia, že Sýria porušila Dohovor OSN proti mučeniu. Proces by mohol trvať aj roky, uviedla agentúra AP.
"Sýria... musí urobiť všetky opatrenia, ktoré sú v jej silách, na prevenciu prípadov mučenia a ďalšieho krutého, neľudského a ponižujúceho zaobchádzania," uviedla sudkyňa Joan Donoghueová. Žalovaná krajina nebola na súdnom vypočutí zastúpená a nebolo hneď jasné, ako bude na rozhodnutie reagovať.
Sýria je v kontexte občianskej vojny, ktorá sa začala v roku 2011, podozrievaná z radu zločinov proti ľudskosti, vrátane popráv, útokov chemickými zbraňami a mučenia. Jedného bývalého člena sýrskej tajnej služby v tejto súvislosti vlani v januári poslal na doživotie do väzenia súd v Nemecku, pričom sa hovorilo o celosvetovo prvom procese s páchateľom mučenia riadeného Asadovým režimom.
Teraz sa touto otázkou po prvý raz zaoberá vrchný súdny orgán OSN. Kanada a Holandsko sa na neho obrátili tento rok v júni a Sýrii podľa vtedajšieho vyhlásenia ICJ pripisujú "nespočetné porušenia medzinárodného práva najmenej od začiatku roka 2011". V októbri obe krajiny súd požiadali o vydanie zákazu mučenia.