Spojené štáty v nedeľu uskutočnili dva nálety v Sýrii na ciele spojené s Iránom, uviedol Pentagón podľa agentúry Reuters. Tá s odvolaním sa na agentúru Interfax napísala, že v Sýrii útočilo tiež Rusko, ktorého nálety si vyžiadali životy 34 protirežimových bojovníkov a zranenia ďalších viac ako 60.
Denník The New York Times napísal, že podľa predstaviteľov Pentagónu si americké nálety pravdepodobne vyžiadali nespresnený počet mŕtvych alebo zranených. Sýrska organizácia pre ľudské práva (SOHR) uviedla, že pri amerických úderoch zahynulo osem bojovníkov napojených na Irán, vrátane jedného Sýrčana a Iračanov.
Útoky ruských síl, ktoré dlhodobo podporujú sýrskeho autokratického prezidenta Bašára Asada, smerovali na provinciu Idlib. Tunajší rebeli podľa Moskvy za posledných 24 hodín sedemkrát zaútočili na pozície sýrskych vládnych síl. Reuters poznamenal, že ruské tvrdenia nebol schopný nezávisle overiť.
Akcia Američanov v oblasti nariadil prezident Joe Biden v reakcii na útoky na americké sily v regióne. "Pre prezidenta neexistuje vyššia priorita ako bezpečnosť amerického personálu a dnešným krokom dal jasne najavo, že Spojené štáty budú brániť seba, svoj personál a svoje záujmy," uviedol vo vyhlásení americký minister obrany Lloyd Austin.
"Tieto útoky (na americké sily) musia prestať a ak neprestanú, tak nezaváhame a urobíme všetko, čo je potrebné pre ochranu vojakov," povedal neskôr Austin novinárom, čím podľa agentúry Reuters ponechal otvorenú možnosť ďalších úderov na ciele v Sýrii.
Nálety, ktorých terčom sa na východe Sýrie stalo výcvikové stredisko a úkryt ozbrojencov, boli tretími podobnými od 26. októbra. Washington nimi reaguje na vlnu najmenej 40 útokov raketami a dronmi proti svojim silám v regióne, ktorá sa vzdúvala po útoku palestínskeho radikálneho hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra a následnej izraelskej odvete.
V Sýrii majú Spojené štáty okolo 900 vojakov, v susednom Iraku 2500.