Uzbekistan sa vymedzil voči ruskému návrhu, aby vytvoril spoločne s Kazachstanom a Ruskom takzvanú plynovú úniu. Minister energetiky Žurabek Mirzamachmudov uviedol, že Taškent nebude súhlasiť s politickými podmienkami, ktoré by mohli ohroziť jeho národné záujmy, a že prípadná preprava plynu cez jeho územie bude mať čisto obchodný charakter. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej ide o ďalší príklad toho, že Rusko naráža pri pokusoch presadzovať svoju vôľu v ostatných bývalých sovietskych republikách na čoraz väčšie problémy.
O pláne na vytvorenie plynovej únie hovoril podľa agentúry Interfax v novembri podpredseda ruskej vlády Alexander Novak, podľa ktorého by tento projekt mal podporiť dodávky medzi Ruskom, Kazachstanom a Uzbekistanom, a tiež vývoz plynu do ďalších krajín vrátane Číny. Čo by ale presne plynová únia znamenala, nepriblížil.
„Aj keby sme uzavreli s Ruskom dohodu o plyne, neznamená to, že vytvoríme úniu,“ vyjadril sa v stredu uzbecký minister Mirzamachmudov. Zdôraznil, že prípadná dohoda bude mať charakter technickej zmluvy.
„Ak budeme dovážať plyn z iného štátu, budeme s ním spolupracovať čisto na základe komerčnej a obchodnej zmluvy. Nikdy nebudeme súhlasiť s politickými podmienkami výmenou za plyn,“ podčiarkol minister. Ruský prezidentský hovorca Dmitrij Peskov však dnes uviedol, že agentúra Reuters stredajšiu správu o uzbeckej reakcii na ruský návrh významovo posunula a že Moskva si výmenou za plyn žiadne politické podmienky nekladie.
Voči návrhu na vytvorenie trojstrannej plynovej únie sa už predtým vymedzil aj Kazachstan. Jeho ministerstvo zahraničia po rokovaní prezidenta krajiny Kasyma-Žomarta Tokajeva a ruského prezidenta Vladimira Putina v novembri podľa kazašských médií oznámilo, že nedovolí, aby ostatné krajiny mohli Kazachstan obviniť z napomáhania Rusku v obchádzaní sankcií.
Uzbekistan aj Kazachstan ťažia zhruba toľko zemného plynu, koľko spotrebujú. Obe krajiny sú s Ruskom prepojené plynovodom a prechádza nimi aj samostatný plynovod smerujúci do Číny, pripomína Reuters. Oba plynovody však čerpajú plyn prevažne z Turkménska.