Hľadanie svätého grálu mladosti sprevádza ľudstvo od úsvitu. Kleopatra si vraj denne dopriala kúpele s oslím mliekom – čo si podľa prepočtov vyžadovalo chov vyše sedemsto somárov – kým Mária, škótska kráľovná, si zas do kade s vodou dolievala biele víno. História pozná aj nemálo drastických omladzujúcich kúr, neraz spojených s utrpením ľudí i zvierat.
O tých pomlčíme. Ale nech nám ich existencia aj v 21. storočí pripomína, že akonáhle sa spomaľovanie starnutia mení z prostriedku na cieľ, ocitli sme sa na scestí.
Pleť ako symbol
Tvár zbrázdená vráskami. Milovaný objekt fotografov a nočná mora žien. Zvlášť tých súčasných. Nič totiž tak rukolapne než koža nesvedčí o tom, že už sme definitívne opustili životné obdobie nazývané mladosť. A dnes, keď sa priemerný vek dožitia posúva už dosť vysoko za hranicu sedemdesiatky (u mužov) a prekonáva osemdesiatku (u žien), je túžba oddialiť aj nástup staroby celkom pochopiteľná.
Práve prípravky na omladenie kože sa do veľkej miery stali synonymom takzvaného anti-agingu, teda špecializácie medicíny (a farmácie), založenej na veľmi skorej detekcii a prevencii chorôb súvisiacich s vekom. Výsadné postavenie pleti má však aj iné dôvody.
Po prvé, koža je najväčší orgán nášho tela; po druhé, odrážajú sa na nej mnohé vnútorné problémy; po tretie, vplyvom UV žiarenia degeneruje oveľa drastickejšie ako v minulosti, čiže je v podstate nevyhnutné starať sa o ňu viac.
Ak pre nič iné, tak pre nárast výskytu melanómu, jednej z najagresívnejších foriem rakoviny. Navyše, v ženskom organizme sa podľa analýzy výsledkov 33 miliónov biopsií začínajú objavovať prvé známky starnutia už okolo devätnástich rokov. U mužov je to až okolo štyridsiatky.
K počiatočným znakom starnutia patrí
Zostáva vám 75% na dočítanie.