Keď sa povie elitný onkológ, človeku nutne nenapadne niekto s britkým zmyslom pre humor. Opak je však pravdou v prípade britského lekára Petra Harpera, ktorý operuje priamo oproti londýnskemu Big Benu, v nemocnici Guy’s and St Thomas’ s 800-ročnou tradíciou.
Práve sem počas covidu vládne Jaguare privážali premiéra Borisa Johnsona s „ťažkou dýchavičnosťou“. Peter Harper je Brit so všetkým, čo k tomu patrí. Prekypuje vtipom, literárnym prehľadom a náklonnosťou ku všetkým formám šibalstva. A neodpustí si ani nonšalantné žartovanie na adresu Američanov.
„Milujem ich, pretože sa medzi nimi cítim chudý,“ hovorí s vážnou tvárou. A keď sa k nim vracia v priebehu rozhovoru, hovorí im opakovane „naši transatlantickí priatelia“. Taká miera sarkazmu môže na ostrovoch znamenať len jednu vec – skutočnú náklonnosť.
Na rakovinu stále umierajú milióny ľudí ročne. Čo s tým?
Celosvetovo najčastejšou príčinou úmrtí sú kardiovaskulárne ochorenia, čiže infarkt, zastavenie srdca a tak ďalej. Máte však pravdu, počet úmrtí na onkologické ochorenia je značný. Existuje mnoho vecí, ktoré zvyšujú alebo, naopak, znižujú šancu ochorieť na rakovinu: fajčenie, obezita, fyzická kondícia, zloženie stravy a tak ďalej. Prevažná väčšina z toho je podmienená našou osobnou voľbou. Inými slovami, môžeme si za to sami.
Nič iné rakovinu nespôsobuje?
Nie je to, samozrejme, všetko. V zozname desiatich najčastejších príčin je aj znečistenie vzduchu – čo nie je ani tak osobná ako skôr celospoločenská voľba – alebo miera karcinogénov na pracovisku. Zvyšok tohto zoznamu je však naozaj vecou osobnej voľby.
Takže stačí – keď to preženiem – nebyť tučný a nefajčiť?
Toto sú zďaleka dva najdôležitejšie body. Existuje slávna štúdia o japonských ženách, ktoré nemali žiadnu skúsenosť s rakovinou prsníka. Naopak, japonské ženy žijúce v Amerike – najmä v Kalifornii to bola pred druhou svetovou vojnou významná komunita – trpeli rakovinou prsníka rovnako ako Američanky. Bolo to spôsobené rozdielnym štýlom života: v Amerike sa jednoducho viac a horšie stravovalo.
Akú úlohu hrá včasná detekcia?
Zásadnú. Vo vyspelých štátoch s dobrým zdravotným systémom sa darí oveľa lepšie zachytávať rakoviny prvého a druhého stupňa. Ale to stále nie je prevencia. Človek sa spravidla v pondelok ráno neprebudí s vysokým krv...
Zostáva vám 85% na dočítanie.