Pedagógovia, ktorí nemajú odbornosť, aby učili daný predmet, nevyhovujúce materiálno-technické zabezpečenie, chyby riaditeľov a mnoho ďalšieho. Až pätina škôl dokonca funguje v nevyhovujúcich priestoroch na výchovu a vzdelávanie žiakov.
Školská inšpekcia zverejnila správu, v ktorej píše, že výchova a vzdelávanie sa môžu podľa zákona realizovať iba na školách a ich elokovaných pracoviskách, teda v budovách, ktoré sú zaradené v Sieti škôl a školských zariadení. Z dokumentu je však zrejmé, že nie vždy sa tak deje. „Zo zistení vyplynulo, že v 97 kontrolovaných aktívnych školách nebolo do siete zaradených 21,6 percenta elokovaných pracovísk,“ píše.
Ide teda až o viac ako pätinu umeleckých škôl. Pri zaraďovaní elokovaných pracovísk do siete je pritom zriaďovateľ povinný predložiť rezortu školstva doklad, že priestory sú v súlade s hygienickými požiadavkami a predpismi o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci.
Kontrolóri tiež zistili, že odbornosť vyučovania na 29,6 percenta škôl vzdelávajúcich deti je nižšia ako 70 percent. To isté platí pre 18,8 percenta škôl, ktoré vzdelávajú dospelých. Dokonca sa našli aj subjekty, kde vedúci pedagogickí zamestnanci nespĺňali kvalifikačné predpoklady na výkon funkcie.
Podľa inšpekcie je potrebné konštatovať, že v školskom roku 2023 až 2024 sa v porovnaní s tým predchádzajúcim zdvojnásobil počet upozornení zaslaných zriaďovateľom škôl.
Učí nekvalifikovaný personál
Zostáva vám 67% na dočítanie.