Peter Olexa by mal ostať šéfom Tatranského národného parku (TANAP) do výberového konania. Vyplýva to z vyjadrenia ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS). Olexa oznámenie o odstúpení z funkcie doručil Tarabovi vo štvrtok 11. januára.
Z funkcie odstúpil
"Keď vyzdravie z choroby, tak sa stretneme a v dohľadnej dobe vypíšem výberové konanie. Nevidím nateraz zmysel, že by som mal na niekoľko týždňov poverovať niekoho iného. Skôr sa dohodnem s ním, aby to do výberového konania potiahol," povedal Taraba.
Na margo Olexovho prípadu zastrelenia vlka dravého uviedol, že čin sa stal pred 12 rokmi a vtedy vlk ešte nebol na Slovensku chránený. Dostal za to aj pokutu. Výpis z registra trestov mal podľa Tarabu čistý a ministerstvo nemá právo si pýtať odpisy, a preto nemali odkiaľ vedieť o tomto čine.
Riaditeľ Správy TANAP-u odstúpil vo štvrtok z funkcie po medializácii toho, že bol právoplatne odsúdený za pytliactvo chráneného vlka dravého. Na jeho odchod z postu vyzvali opozičné strany.
Mimoriadny výbor opozície
Opozícia iniciuje mimoriadny Výbor Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie k prípadu Olexu. TASR o tom informovala poslankyňa Tamara Stohlová (Progresívne Slovensko) s tým, že naň pozývajú štátneho tajomníka envirorezortu Filipa Kuffu.
Víta, že Olexa vyvodil zodpovednosť za svoje činy z minulosti a odstúpil. Problémom však podľa Stohlovej zostáva zaangažovanie štátneho tajomníka v celom prípade, keďže ten poveril Olexu vedením TANAP-u.
"Kuffa s Olexom bývajú v Spišskom Bystrom, obaja sú tiež poľovníkmi. Považujem za veľmi nepravdepodobné, že by štátny tajomník o usvedčení z pytliactva svojho suseda nevedel. Práve táto otázka bude predmetom mimoriadneho výboru," vysvetlila poslankyňa.
Ak by sa preukázalo, že štátny tajomník o tejto skutočnosti vedel a napriek tomu poveril Olexu riadením národného parku, vyviesť zodpovednosť by mal aj Kuffa, tvrdí Stohlová. Taktiež je podľa nej relevantná aj otázka transparentnosti výberových konaní.