Čína dnes vypustila do vesmíru satelit, ktorý má slúžiť na komunikáciu medzi riadiacim strediskom na Zemi a plánovanou čínskou misiou, ktorá zamieri na odvrátenú stranu Mesiaca. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej ide o novú fázu čínskeho lunárneho programu.
Raketa Dlhý pochod 8 vyniesla družicu Čchüe-čchiao 2 s hmotnosťou 1,2 tony a dva miniatúrne satelity Tchien-tu 1 a Tchien-tu 2 z kozmodrómu v juhočínskej provincii Chaj-nan. Družica Čchüe-Čchiao 2 bude obiehať okolo Mesiaca a prenášať signály medzi Zemou a misiou Čchang-e 6, ktorá by sa mala k Mesiacu vydať v máji.
Misia Čchang-e 6 sa ako prvá na svete pokúsi získať vzorky zo strany Mesiaca, ktorá je trvalo odvrátená od Zeme. Prenosový satelit by mal tiež poslúžiť misii Čchang-e 7 plánovanej na rok 2026 a misii Čchang-e 8 chystanej na rok 2028.
Životnosť satelitu Čchüe-čchiao 2 je odhadovaná na najmenej osem rokov, čo znamená, že by družica mohla podporovať aj plánovaný čínsky let, ktorý dopraví na Mesiac ľudskú posádku. V budúcnosti by chcela Čína zriadiť svoju stanicu v blízkosti južného pólu Mesiaca.
Satelit Čchüe-Čchiao 2 bude obiehať po eliptickej dráhe a bude môcť počas jedného obehu zabezpečiť komunikačné spojenie medzi Zemou a Mesiacom po dobu viac ako ôsmich hodín, uviedol dizajnér družice Čhang Li-chua. V najvyššom bode sa bude satelit pohybovať 8600 metrov nad povrchom Mesiaca, v najnižšom 300 metrov nad mesačným povrchom.
Dnes vyslaný satelit nahradí starnúcu čínsku družicu Čchüe-čchiao 1, ktorá funguje od roku 2018. Čchüe-Čchiao 1 zabezpečovala spojenie pre sondu Čchang-e 4, ktorá prvýkrát v histórii letov do vesmíru pristála na odvrátenej strane Mesiaca. Dosadla blízko južného pólu Mesiaca v kráteri Von Kármán.
Názov Čchüe-čchiao (Queqiao), čiže Stračí most, odkazuje na príbeh z čínskeho folklóru, v ktorom raz do roka kŕdeľ strak vytvorí most cez Mliečnu dráhu, aby umožnilo stretnutie dvoch rozdelených milencov.