Aké okolnosti sa vyskytujú v praxi v súvislosti s darovacími zmluvami a ako ich riešiť
1.
Rodič daruje byt potomkovi
Situácia: Matka chce previesť byt na dcéru, ktorá ju má doopatrovať. Ako dlho to trvá a aký je zvyčajne poplatok za tento úkon?
Riešenie: Matka a dcéra by mali notárovi poskytnúť údaje o byte, na základe ktorých si notár vyžiada výpis z listu vlastníctva, a pomôže pri koncipovaní darovacej zmluvy. Dobré je vychádzať aj zo zmluvy, ktorou matka byt nadobudla. Potom nechajú notárovi kópie alebo odpisy z občianskych preukazov, na základe ktorých pripraví darovaciu zmluvu a vysvetlí všetky detaily. Obe potom zmluvu podpíšu.
Poplatky by sa mali počítať z hodnoty bytu. Napríklad pri byte v cene 20-tisíc eur by darovacia zmluva vyšla zhruba na 160 eur. Alebo napríklad pri hodnote bytu 80-tisíc eur vyjde zmluva na 370 eur.
Notár v tejto súvislosti vysvetlí aj dôsledky darovania. Napríklad v prípade viacerých súrodencov ten, ktorý dostane od rodiča takýto dar za rodičovho života, bude z jeho ďalšieho majetku dediť o hodnotu tohto bytu menej.
V súvislosti s darovaním takých nehnuteľností, v ktorých naďalej žijú rodičia, notár odporúča zriadiť vecné bremeno – právo na doživotné bývanie alebo užívanie takejto nehnuteľnos...
Zostáva vám 85% na dočítanie.