Žiadny iný politik v dejinách Spojených štátov amerických nevyhral štvoro prezidentských volieb po sebe (konkrétne v rokoch 1932, 1936, 1940 a 1944), a nestrávil preto v Bielom dome ako hlava štátu toľko času ako on.
Žiadny z amerických prezidentov nemusel čeliť takým obrovským a v pravom zmysle slova osudovým výzvam ako on – najskôr veľkej hospodárskej kríze a potom druhej svetovej vojne.
Len máloktorý z nich pritom však zároveň bol, čo s vyššie uvedeným konštatovaním úzko súvisí, takým obratným politickým intrigánom a manipulátorom ako on.
Presne taký bol Franklin Delano Roosevelt, 32. prezident USA.
Tvorca americkej národnej politiky
Franklin Delano Roosevelt sa narodil v meste Hyde Park v štáte New York 30. januára 1882 v bohatej, vo vplyvnej a v kultivovanej rodine, čomu zodpovedalo aj jeho detstvo a mladosť vrátane elitného vzdelania – mladý Franklin absolvoval najskôr episkopálnu Groton School, potom Harvard College a nakoniec Columbia Law School, čo ho predurčovalo k právnickej či politickej kariére.
Ešte počas štúdií na Kolumbijskej univerzite sa oženil, takisto na „svojej úrovni“ – jeho vyvolenou sa stala Anna Eleanor Rooseveltová, vzdialená sesternica a neter bývalého prezidenta Theodora Roosevelta (ktorý pôsobil v Bielom dome v rokoch 1901 – 1909), ktorá sa stala nielen Franklinovou partnerkou a matkou jeho šiestich detí, ale aj blízkou spolupracovníčkou.
Rooseveltov vstup do politiky bol v dôsledku uvedených skutočností všetko, len nie prekvapujúci. Na rozdiel od Theodora bol však členom Demokratickej strany a práve za ňu kandidoval v roku 1910 ako dvadsaťosemročný do Senátu štátu New York. Hoci sa na to podujal v tradične republikánskom obvode, uspel a o dva roky neskôr toto víťazstvo zopakoval. Súčasne prezieravo podporil kampaň budúceho prezidenta Woodrowa Wilsona a za odmenu získal post námestníka ministra námorníctva, o ktoré sa od mladosti vášnivo zaujímal.
Vzhľadom na to, že jeho šéf Josephus Daniels nepatril k aktívnym ministrom, bol Roosevelt v nasledujúcich rokoch v niektorých ohľadoch skutočným tvorcom americkej námornej politiky.
Obrne čelí pevnou vôľou
V novembri 1920 Roosevelt utrpel prvú politickú prehru, keď neuspel ako prezidentský spolukandidát Jamesa Middletona Coxa, ktorého porazil republikán Warren Harding. Oveľa vážnejšie bolo, že na jar 1921 ochorel na obrnu a prakticky prestal chodiť.
V nasledujúcich rokoch sa mu však vďaka pevnej vôli podarilo chorobu prekonať do takej miery, že sa mohol vrátiť do vysokej politiky, aj keď odvtedy nezriedka používal niečo medzi kolieskovým kreslom a invalidným vozíkom. V 20. rokoch však ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.