Vývoz ropy z Ruska vlani klesol o 3,3 percenta na 234,3 milióna ton, čo je ekvivalent 4,69 milióna barelov denne. Na prezentácii v hornej parlamentnej komore to dnes povedal podpredseda ruskej vlády Alexander Novak. Rusko zámerne znižuje vývoz v koordinácii s Organizáciou krajín vyvážajúcich ropu, zmyslom je podľa nich stabilizovať situáciu na trhu.
Rusko nie je členom OPEC, patrí ale do širšej skupiny označovanej OPEC+. Tam sú aj krajiny, ktoré síce stoja mimo kartelu OPEC, ale spolupracujú s ním v niektorých záležitostiach. Koordinácia ťažby a vývozu ropy je jednou z nich.
Rusko na tohtoročný prvý štvrťrok sľúbilo znížiť vývoz ropy a ropných produktov o 500-tisíc barelov denne. Vychádza pritom z priemernej úrovne vlaňajšieho mája a apríla.
Produkcia ropného a plynového kondenzátu vlani klesla menej ako o jedno percento na 530 miliónov ton. To zodpovedá ekvivalentu 10,6 milióna barelov denne.
Objem primárneho spracovania ropy sa v minulom roku v Rusku podľa Novakovej prezentácie zvýšil o 1,2 percenta na 275 miliónov ton. Produkcia benzínov vzrástla o 3,1 percenta na 43,9 milióna ton, produkcia nafty sa potom zvýšila o 3,5 percenta na 88,1 milióna ton.
Čínsky colný úrad v januári oznámil, že Rusko vlani zosadilo Saudskú Arábiu z pozície hlavného dodávateľa ropy do Číny. Na ruskú ropu sa vzťahuje západné embargo zavedené po ruskej invázii na Ukrajinu. Ruskú ropu je možné na Západe kupovať, ale s viacerými obmedzeniami, vrátane cenového. Zmyslom je sťažiť Moskve financovanie jej vojnového ťaženia.