Európska komisia pri pláne obnovy pozastavila hodnotenie platby vo štvrtej žiadosti a nie samotnú platbu. Nie je to nič neštandardné. Pre TASR to uviedol vicepremiér pre eurofondy a plán obnovy Peter Kmec (Hlas-SD) v reakcii na štvrtkové vyjadrenie opozičnej strany Progresívne Slovensko (PS), že Slovensko môže prísť o viac ako 900 miliónov eur.
"Komisia sa nás iba pýta na veci, ktoré jej nie sú jasné. Už aj v minulosti sa nám stalo, že bol pozastavený proces hodnotenia, a to v prípade druhej žiadosti o platbu. To isté sa deje aj v iných európskych krajinách, napríklad Taliansku sa pozastavenie hodnotenia predĺžilo až na deväť mesiacov," uviedol Kmec.
PS hrá podľa Kmeca nebezpečnú hru s krajinou a pokúša sa spochybniť plán obnovy. Strana by sa pritom podľa neho mala sústrediť skôr na jeho obsah, pretože mnohé míľniky plánu obnovy sú nevykonateľné a vzdialené od reálnych potrieb ľudí.
"Práve teraz pripravujeme cielenú revíziu, ktorej cieľom bude zreálnenie implementácie celého plánu obnovy tak, aby reagoval na reálne potreby občanov a regiónov Slovenska," dodal Kmec.
Nič nezvyčané
Za pravdu Kmecovi dáva aj Zastúpenie Európskej Komisie na Slovensku. Jeho hovorkyňa Ingrid Ludviková pre HN potvrdila, že lehota na posúdenie žiadosti o platbu bola predĺžená nad rámec štandardných dvoch mesiacov. Cieľom je získať od Slovenska dodatočné informácie potrebné pre posúdenie Komisie.
Ludviková zároveň zdôrazňuje, že takéto predĺženie nie je ničím nezvyčajným. Pripomína, že okrem už spomenutého Talianska sa podobne postupovalo aj v prípade iných krajín ako napríklad Rumunsko, Bulharsko, Taliansko a Cyprus.
"Dátum vydania posúdenia Komisie bude závisieť od toho, kedy Slovensko poskytne všetku potrebnú dokumentáciu. EK je priebežne v kontakte so Slovenskom s cieľom tento proces podporiť," približuje hovorkyňa Zastúpenie Európskej Komisie na Slovensku.
Šimečka: Hrozí strata stámiliónov
Slovensko môže podľa lídra PS Michala Šimečku prísť o viac ako 900 miliónov eur, ak vláda nedohodne nápravu.
"Robert Fico (Smer-SD) by si mal uvedomiť, že Európska únia nebude posielať peniaze, ak Slovensko nedokáže naplniť záväzky, ktorým sa zaviazalo. Ide o pozastavenie hodnotenia, kým vláda Fica nevykoná nápravu," povedal Šimečka s tým, že niektoré míľniky sú v ohrození.
Najväčšími výhradami Komisie sú podľa PS právny štát, výdavkové limity a dôchodkové opatrenia. Komisii prekáža proces a aj obsah novely Trestného zákona. Pri výdavkových limitoch vláda podľa Štefana Kišša (PS) porušila zákon o rozpočtových pravidlách. Schválila totiž rozpočet bez toho, aby boli limity jeho súčasťou. Náprava v tejto oblasti by podľa Kišša znamenala konsolidáciu vo výške miliardy eur.